استراتژی تحقیق در باب سهم بازار

استراتژی تحقیق در باب سهم بازار
برای محاسبه ی سهم بازار ،باید فروش کلی در بازار خود را بر آورد کنید . این کار مستلزم تحقیقاتی در حوزه ی خودتان است (متاسفانه از تحقیق گریزی نیست ) وقتی این کار انجام میدهید ،چرا از داده های پیشین استفاده نکنید ،مثلا میزان فروش در پنج یا ده سال گذشته در بازار شما چقدر بوده است ؟ این اطلاعات نرخ رشد بازارتان را به شما نشان می دهد و این میزان نشان دهنده ی توانایی بالقوه ی این بازار برای شما و رقبایتان است . این قبیل داده ها را به راحتی می توان از انجمن های صنعت تجارت یا از شرکت های تحقیق در باب بازار یابی که غالبا میزان فروش سالیانه ی محصولات را به تفکیک مقوله پیگیری می کنند ، به دست آورد. سایر منابع کسب اطلاع در باب ارقام و جریان های بازار را نیز مسئول مهربان کتابخانه در اختیارتان می گذارد . او (در هر کتابخانه ی اصلی شهر یا دانشگاه )می تواند شما را به سوی منابعی هدایت کند ، مانند : نظر سنجی های صنایع سبک و استاندارد ، دفتر راهنمای خدمات و نظر سنجی های بازاریابی ایالات متحده و کانادا و مجلات تجاری مربوط به صنعت مورد نظر شما (که حداقل سالی یک بار ارقام و جریانات صنعتی را پوشش می دهند). برای بازاریابان بین شغلی ، نشریات تجاری و اقتصادی اغلب بهترین منبعند . امروزه این قبیل اطلاعات به شکل رئز افزونی در اینترنت قابل دسترسی است .جست و جورا بر اساس کلمات کلیدی نام محصول آغاز کنید . با وارد کردن عباراتی مانند ارقام فروش یا حجم بازار ببینید چه نتیجه ای یه دست می آورید .

شناختن رقبا
با تمام این ها ، احتمالا مهم ترین تحقیق در مورد استراتژی سهم بازار بررسی ساده ی نزدیک ترین و موفق ترین رقبایتان خواهد بود . آن ها در چه کاری موفقند ؟چگونه در این کار از شما پیش گرفته اند ؟ امسال می خواهند چه نو آوری هایی داشته باشند ؟ هرچه بهتر آن ها را بفهمند ، آسان تر می توانید مشتریان آن ها را تصحاب کنید . با مشتریان ، تهیه کنندگان ، توزیع کنندگان و شخص دیگری که شناخت خوبی از فعالیت آن ها دارید ، گفت و گو کنید . تمام اطلاعات اینتر نتی و بروشور ها و مطالب مربوط به بازاریابی آن ها را جمع کنید و هر اطلاعاتی در باب نحوه ی بازاریابی شان دیدید ، ردیابی کنید . برای مثال اگر با اجاره ی یک غرفه در نمایشگاهی تجاری که شما در ان حضور نداشتید ، به تجارت خود رونق بخشیده اند ، شما هم به فکر گرفتن یک غرفه در نمایشگاه بعدی باشید تا در آنجا با آن ها رقابت کنید


استفاده از روش دستمال کاغذی برای تخمین سهم بازار
نگاهی به این روش ساده برای تخمین سهم و اندازه ی بازار بیندازید . می توانید کلیات و خطوط اصلی راحتی پشت یک دستمال کاغذی ترسیم کنید ، البته اگر زمان و پول لازم برای رویکرد های تجملی تر ندارید :
1. تعداد مشتریان بازر خود را بر آورد کنید (چند نفر ممکن است در کشور شما خلال دندان بخرند ، چه تعداد از مشاغل در شهر شما خواهان خدمات مشاوره اند ).
2. بر آورد کنید هر یک به طور متوسط در یک سال چقدر خرید می کنند (شش بسته ،پانزده ساعت مشاوره ...). می توانید آمار فروش خود را بررسی کنید ،یا پس از پرسیدن از مردم این برآورد را صحیح کنید .
3. حال صرفا دو رقم را در هم ضرب کنید تا اندازه ی کلی بازار سالیانه را به دست اورید و سپس واحد فروش خود را بر ان تقسیم کنید تا سهم شما تعمیین شود .
تعیین اهداف مربوط به سهم بازار
سهم بازار ، راه ساده ای در اختیار شما می گذارد تا در یک دوره ی زمانی پیشرغت خود را با رقبایتان مقایسه کنید . اگر سهم شما کاهش یابد ، بازنده اید و اگر رشد کند ، برنده . به همین سادگی و بدین سبب اغلب برنامه های بازار یابی دست کم تا حدی بر یک هدف استرا تژ یک مرتبط با سهم بازار استوارند . هدفی از این دست که (با نعرفی محصولی ارتقا یافته و استفاده از پیشنهاد های ویژه ، برانگیزاننده و موقت ، سهم خود را از 5 درصد به 7 درصد افزایش می دهید ) . در ضمن نقد و بررسی برنامه ی سال قبل همواره باید بر مبنای بررسی این مسئله صورت گیرد که چه چیزی با تغییر سهم بازار همراه بوده است (اگر تا به حال این کالدشکافی ها یا تحلیل های دقیق برای تشخسص تفاوت ها را به طور منظم انجام نمی داده اید از این به بعد باید چنین کاری انجام دهید ). اگر برنامه ی دوره ی قبل ، سهم بازار شما دو برابر کرده است ، به طور جدی راه تکرار ان را بررسی کنید .اما اگر سهمتان ثابت مانده یا افت کرده است باید به چیز تازه ای فکر کنید . پس چه به دست آوردن سهم در مرکز برنامه ی شما قرار داشته باشد و چه نداشته باشد دست کم آن را از یاد نبرید و سعی کنید هیچ سهمی را از دست ندهید .