استراتژی یاد آوریاستراتژی یاد آوری

استراتژی یاد آوری زمانی مفید است که فکر کنید با به کارگیری آن مردم محصولتان را می خرند ،اما بدون آن ممکن است چنین نکنند . بسیاری از خریدهای روزمره از این استراتژی بهره می جویند .(آیا شیر می خواهید ؟)
بازاریابی نقطه یا لحظه خرید (POP) ، اغلب روش مناسبی برای اجرای استراتژی یادآوری است . بازاریابی نقطه ی خرید یعنی انجام دادن هر نوع تبلیغاتی که، برای کشاندن مشتری به سمت خود در زمان و مکان خرید ، لازم است . برای محصولات خرده فروشی ، این کار اغلب با نوعی عرضه ی هوشمندانه در فروشگاه ها و ارا ئه ی نشانه های مربوط به آن انجام می شود ، به طوری که خرید محصول را به یاد مشتری بیندازد .
پرسایز اینترنشنال (در ارنج برگ، نیویورک ) از این استراتژی برای بازاریابی خط تولید کاردونگر سوییس آرمی در جواهر فروشی ها و فروشگاه های کارد و چاقو بهره می برد . پر سایز اینترنشنال با همکاری با فینیکس دیسپلی و شرکت بسته بندی ویلمینگتون دلور انواعی از نمایش های ویترینی و نمایشگاهی برگزار می کند و در آن ها مدل های غول پیکری از کارد جیبی قرمز منحصر به فرد آن با طرح صلیب سفیدش معرفی می شود . البته اگر نگوییم قرن هاست ، باید بگوییم دهه هاست که بازار کارد های جیبی وارد مرحله ی بلوغ شده است ، مارک ونگر با تشخیص و قدرتی که دارد ، سهم فوق العاده ای از بازار را صرفا با یاد آوری محصولش به مشتریان در اختیار دارد . اغلب مصرف کنندگان با عبور یکی از این نمایشگاه های نقطه ی خرید احساس می کنند که یک کارد «ونگر سوییس آرمی» هدیه ای عالی برای شخصی دیگر یا حتی خودشان است .
روی کاغذ آوردن استراتژی
استراتژی بازاریابی شما چیست؟ آیا شکل خالصی از یکی از استراتژی هایی است که در این بخش به آن ها اشاره شد یا نسخه ای تغییر یافته یا حتی ترکیبی از چند مورد از آن هاست ؟ هرچه هست ، زمانی را صرف نوشتن آن به شکلی واضح و سنجیده کنید . شکل خلاصه ی آن را در یک جمله بیاورید(اگر لازم می بینید برخی نکات را برای توضیح مفصل به آن اضافه کنید ).
نگاهی به یک مثال
برای مثال در اینجا میبینیم که استراتژی بازار یک شرکت چه شکلی دارد :
استراتژی ما اعبارت است از به حداکثر رساندن کیفیت تولیدات و خدمات خود در زمینه زنگ خطر با مهند سی مناسب و افزایش سهم خود در بازار رقبا تی از راه آگاه کردن آخرین حلقه ی مشتریان از برتری کیفیتمان .
آنچه در بالا دیدید بیانی خوب و شفاف از یک استرا تژی است . حالا شمای کلی طرح را میدانید و می توانید این طرح را برای تولید محصولات ، بسته بندی خوب ، خدمات دوستانه و تبلیغات اثر گذار ، که کیفیت محصول شما را به مصرف کنندگان معرفی می کنند ، به اجرا در آورید .
به خاطر خدا غبارش را پاک کنید و بخوانیدش
آیا استزاتژی شما در تمام فعالیت هایتان مشهود است؟ وقتی استراتژی بازاریابی خاصی را اخذ می کنید ، لازم است چند وقت یکبار آن را مرور کنید و مراقب باشید که از آن منحرف نشده باشید . اغلب آنچه در خصوص شرکت ها مرا به تعجب وا می دارد ، تفاوت و بعد پیوند میان استراتژی ها و فعالیت های آن هاست .
برای مثال سازنده ی قطعات اتومبیلی را در نظر بگیرید که برای بستن قرارداد با تولید کنندگان بزرگ اتومبیل بر کارآمدی و کفایت خود تاکید می کند . مقصود لو از کفایت ، چرخه سفارش گیر ی سریع ، سامانه های کامپیوتری برای اداره ی بهتر سفارش ها و فهرست های در خواستی و قطعات فرعی قابل جایگزینی برای سهولت تعمیر است . کارخانه هایی مانند فورد و تویوتا دوست دارند از تولیدکنندگانی خرید کنند که قطعات فرعی خوب و قابل اعتماد را به شکلی سریع تر و ارزان تر می سازند . اما این شرکت خاص ، برای نشان دادن استراتژی کارآمد و کفایتش به مصرف کنندگان اصلی ، منسجم عمل نمی کند . این شرکت با تهیه ی بروشور های بسیار زیبا و تمام رنگی سعی می کند کارآمدی و کفایت فوق العاده اش را نشان دهد ، اما به دلیل سرویس پست مستقیم و کم هزینه ای که برای فرستادن این بروشور ها به خدمت می گیرد ، بسیاری از پخیلی از آن ها در راه پاره می شوند، بنابر این کار نهایی ضعیف از آب در می آید بی تاثیر می شود و این کاملا با استراتژی مورد نظر ناسازگار است .
پس از طراحی استراتژی بازار یابی تان ، حتما به اجرای آن پایبند باشید . شاید لازم باشد آن را بنویسید وبرای دیگران هم بفرستید تا شما ( ودیگران ) هر گز آن را فراموش نکنید . در اصل من قویا توصیه می کنم که به شکلی اصولی و رسمی بر نامه ریزی کنید ، به نحوی که بدانید چگونه مب خواهید استراتژی تان را در تمام ابعاد برنامه ی بازاریابی تان مستقر کنید .