چند اصل و نکته در مورد برنامه ریزیچند اصل و نکته در مورد برنامه ریزی
طرح های بازاریابی برای شرکت های مختلف از لحاظ چهارچوب و ساختار بسیار متفاوتند ، اما تمام آن ها اجزائی اصلی دارند که شامل مواد زیر می شود :
1. جایگاه کنونی شما از لحاظ محصول ، مشتریان ، رقابت و جریان های عظیم تر بازاری که در آن هستید
2. کسب و های تثبیت شده در دوران قبل چه نتیجه ای برای شماداشته اند . این نتایج را از لحاظ فروش ، سهم بازار احتمالا سودآوری ، رضایت مشتریان یا سایر مقیاس های نگرشی و برداشت مشتریان ارزیابی کنید ، اما شاید بخواهید به مقیاس هایی در مورد وفاداری مشتریان ، حجم و فراوانی خرید و سایر نشانه های رفتار مشتریان نیز توجه کنید ، البته اگر فکر می کنید که آن ها برای طرح شما اهمیت دارند .
3. استراتژی شما . تصویری کلی است از آنچه به شما در کسب نتایج بهتر کمک می کند .
4. جزئیات برنامه . تمام فعالیت های مشخص و جزئی شرکت را به شکل گروه بندی شده و براساس نوع نوع و حوزه ی آن ها، با توضیح چگونگی جای گیری این فعالیت ها در استراتژی شرکت ، و وضعیت کنونی آن منعکس می کند .
5. ارقام را اعم از برآورد های فروش و هزینه بررسی کنید و ببنید آیا دانستن این ارقام اضافی به بهبود کار شما منجر می شود ؛ برآورد های مربوط به سهم بازار ، میزان فروش به مشتریان یا توزیع کنندگان ،هزینه ها و عایدات عرضه ی ویژه محصولات ، برآورده های فروش ، حق دلالی بر حسب مناطق و هرچه که در تعیین فعالیت های جزئی بازاریابی شما مفیدند.
6. طرح های شما برای یادگیری چیست . اگر کار یا محصول تازه ای دارید ، یا در حال آزمایش فعالیتی جدید و نا مطمئن برای بازاریابی هستید، باید نقشه ای برای آزمون خطرها یا آزمایش ابتدایی کار در مقیاسکوچک طراحی کنید . پیش از رفتن به محیطی بالا تر باید تعیین کنید که به دنبال چه نتایج مثبتی هستید . خردمندی یعنی آموختن آنچه نمی دانید و برنامه ریزی برای فهم آن .
انعطا پزیری طرح
اگر تازه کار هستید ، باید نقشه ی خود را با دور اندیشی طراحی کنید و در آن زمان اضافی جایگزین هایی در نظر بگیرید که بتوان هنگام وقوع مشکلات از آن استفاده کرد . هرچه حیطه ی کار برایتان نا آشناتر باشد ، نقشه ی شما انعطاف پذیری و احتیاط بیشتری نیاز دارد . اگر برای اولین بار است که نقشه ی بازاریابی طراحی می کنید ، انعطاف پذیری باید اولین اولویت نقشه ی شما باشد . همچنین باید از پیش خرید های عمده ی زمان و مکان در رسانه ها بپرهیزید ،می توانید از فهرستهای طولانی مطلب مربوط به بازاریابی پرینت های ارزان تر ی در یک مغازه ی کپی تهیه کنید و...(به این قبیل جزئیات در بخش سوم و چهارم می پردازیم ). به حداکثر رساندن انعطاف پذیری نقشه یعنی یعنی قایل شدن حق انتخاب برای خود و اجتناب از محدود شدن توسط منابع . هزینه کردن به میزان اندک به شما اجازه می دهد که در صورت لزوم نقشه خود را تغییر دهید .
بالا بردن کارایی
اگر در کسب و کارتان تمام این ها را پیش تر انجام داده اید و نقشه ی شما بر سال ها تجربه مبتنی است ، با اطمینان بیشتر می توانید صرفه جویی در مقیاس ها انعطاف پذیری ارجح بدانید ( مثلا اگر تبلیغات در مقیاسی وسیع انجام شود ، ارزان تر و موثر تر خواهد بود ، زیرا تخفیف های بیشتری در طراحی تبلیغات و خرید فضا و زمان برای تبلیغات دریافت می کنید ). اگر با یک سرمایه گذاری رسانه ای رسانه ای پیشنهاد ها یا فرصت های فروش ایجاد می شود ، پیش قدم شوید و در واحد هایی بزرگ تر خرید کنید تا رتبه ای خوب به دست آورید . در ارسال فهرست ها لازم نیست محتاط باشید و به فرستادن چند فهرست ها لازم نیست محتاط باشید و به فرستادن چند فهرست قناعت کنید . یک فهرست خانگی که حاوی 20 درصد اسامی محصولات جدید باشد احتمالا تضمین کننده است بدون آنکه نیاز چندانی به آزمون های اولیه باشد . نقشه ی خود را با صرفه جویی در مقیاسی سازگار کنید ، البته اگر مطمئن اید که می توانید از پیش قضاوت های درستی در این خصوص داشته باشید .
اما دست کم اندکی جای تکان خوردن برای خودتان بگذارید . واقعیت هیچ گاه نقشه ها و برآوردهای شما صد در صد منعکس نمی کند . در بازاریابی به فکر تناظری 80 درصدی باشید و براساس آن طرح ریزی کنید .
شناخت باید ها و نباید های برنامه ریزی
هزینه ها را به طور کامل و دقیق محاسبه کنید . برنامه های بازاریابی خیلی ساده به عاقبت قایق هایی دچار می شوند که نشتی دارند . هر فعالیت ممکن است زما نی ارزشمند باشد ، اما بسیاری از این فعالیت ها به نتیجه مثبتی نمی رسد و در آخر منافذی می شوند در کف قایق شما و وقتی این منافذ زیاد بشوند ، آب به درون نفوذ می کند . در ادامه نشان می دهم که چگونه بازار یاب ها از راه های مشابهی پول هایشان را از دست می دهند ( و در نتیجه به شما کمک می کنم که از آن ها اجتناب کنید) ، به علاوه استراتزی موثری برای جلوگیری از هدر رفتن پول معرفی می کنم .
از جزئیات غافل نشوید
برنامه خوب از جزئیاتی تشکیل می شود مانند برآورده فروش بر حسب مشتری ، اقلام محصول یا منطقه فروش. کلی گوی در مورد بازار دشوار است . اگر برآوردهای فروش و هزینه هایتان را به کوچکترین واحدهای طبیعی شان (مثلا هر نقطه ی فروش یا انواع سفارش های مشتریان ) خرد کنید ، محتمل تر است که درست از آب در آیند . برای هر یک از این بخش های کوچک ، برآوردهایی انجام دهید و بعد تمام این تخمین ها را جمع بزنید تا رقم کلی را به دست آورید .